Inkluzija i borba protiv nasilja

Francuska evropska škola u Podgorici je inkluzivna škola

Obezbjeđujemo kvalitetno obrazovanje učenicima od vrtića do srednje škole, uzimajući u obzir jedinstvene osobine i posebne obrazovne potrebe svakog pojedince.

Škola ima za cilj da primi i podrži sve učenike, u onoj mjeri u kojoj se mogu obezbijediti ljudski i materijalni resursi za podršku njihovom obrazovanju.

Prilagođavanje obrazovnih puteva i pružanje podrške može se realizovati u veoma raznovrsnim situacijama:

  • Podrška novim nefrankofonim učenicima
  • Podrška učenicima koji imaju pedagoške, emotivne poteškoće ...
  • Podrška u slučaju bolesti sa dugotrajnim liječenjem, alergije, ili hendikepa...

EFEP smatra da ovi učenici zahtijevaju specifičnu pažnju od strane nastavnika koji ih prati na njihovom školskom putu. 

Prilagodbe i mjere koje preporučuje francusko Ministarstvo obrazovanja sprovode se u učionici, u saradnji sa porodicom. 

Ovo se ogleda u uspostavljanju različitih obrazovnih planova (PPRE, PAI, PAP) koji se redovno preispituju tokom sastanaka obrazovnog tima. 

Ova podrška je koordinisana od strane referenta za rad sa djecom sa posebnim pedagoškim potrebama školi, gospođe Maëve Le Gall..

Ona sarađuje sa učenicima, nastavnicima, porodicama i spoljnim saradnicima kako bi podržala obrazovne projekte, s ciljem osiguravanja prilagođenog puta za svakog učenika. 

Ova podrška se postiže kroz više faza:

  • posmatranje grupe tokom rada u učionici, na radionicama, tokom diskusija...
  • rad u grupi ili individulano, rad sa kolegama-nastavnicima
  • elaboracija prilagođenog školskog plana
  • sastanci sa roditeljima
  • uspostavljanje saradnje sa spoljnim saradnicima (psiholog, asistent u nastavi...)

Naša referentkinja učestvuje u pripremi i pisanju različitih individualnih projekata za djecu kojoj je potreban inkluzivni pristup (PPRE, PAI, PAP, itd.).

Borba protiv nasilja

Nasilje u školama ne zaobilazi nijednu obrazovnu ustanovu. Mi smo oprezni i pridajemo najveću važnost borbi protiv ovog fenomena.

Prema psihologu Danu Olweusu:

„Učenik je žrtva nasilja kada u više navrata trpi negativne postupke od strane jednog ili više učenika. Negativno ponašanje može se manifestovati kada učenik ili grupa učenika izaziva nelagodnost kod drugog učenika, bilo fizički (udaranje, guranje, udaranje nogom, stiskanje, zadržavanje druge osobe) ili verbalno (prijetnje, podsmijevanje, zadirkivanje, davanje podrugljivih nadimaka). Negativne radnje se takođe mogu manifestovati bez riječi ili fizičkog kontakta (grimase, nepristojni gestovi, ignorisanje ili odbijanje da se ispune želje drugih).

Svaki slučaj je jedinstven i zahtijeva odgovarajući odgovor. Uobičajeni postupak je sledeći:

1 - Slušanje

 Učenik žrtva, učenik svedok ili roditelj kontaktira školskog zaposlenog (pedagoga, nastavnika, upravu, administraciju, kantinu, itd.) kako bi prijavio slučaj uznemiravanja.

2 - Procjena

Osoblje ustanove „istražuje“ kako bi procijenilo situaciju. Koja je ozbiljnost? Koja je učestalost? Od kada traje? Razgovori sa žrtvom, drugim učenicima. Sastanci sa roditeljima žrtve, kao i sa roditeljima učenika koji vrši nasilje.

3 - Odgovor

Škola prilagođava svoj odgovor na osnovu poznatih informacija i situacije: kako zaustaviti nasilje i zaštititi učenika žrtvu? Na koji način kazniti učenika koji vrši nasilje i kako ga uključiti u ispravku svojih postupaka i kako spriječiti da se nasilje ponovi? Organizujemo praćenje, redovno ispitivanje učenika žrtve..

Tokom godine, neki članovi osoblja učestvuju u obukama koje organizuje AEFE: upoznavanje sa akcijama kao što su "амбасадори protiv nasilja" ili medijacija među vršnjacima; obuka o pojmovima psihosocijalnih vještina, upravljanja emocijama; uvođenje u metodu "zajedničke zabrinutosti", poznatu kao „Pikas metoda“.

sr_RS